Zebranie odbyło się w biurze Polonia Aid Foundation Trust w POSK-u.
Obecni: Prezes, Wiceprezes ds. Technicznych, Przewodniczący Komisji Wykonawczej i Redaktor Witryny – dr A. Fórmaniak, Wiceprezes ds. Humanistycznych – prof. Z. Butrym, Sekretarz Generalny i Sekretarz ds. Członkowskich – dr M. Laskiewicz, Skarbnik – mgr J. Kowalska, i Redaktor – kol. K Rowiński.
Nieobecni usprawiedliwieni: dr A. Suchcitz
Zebranie Zarządu rozpoczęło się o 17:00 odbyło się według następującego porządku:
Ad 1) W zagajeniu Prezes oznajmił, że to pierwsze zebranie po WZ jest zwyczajową formą ukonstytuowania się zarządu PTNO w składzie podanym powyżej. Zaproponował, że począwszy od następnego zebrania członkowie Komisji Rewizyjnej będą zapraszani na zebrania zarządu w charakterze obserwatorów.Prezes zaproponował, żeby dr Andrzej Suchcitz współpracował z Wiceprezesem ds. humanistycznych, która poprosiła o odejście ze stanowiska w przyszłości. Sekretarz Generalny zaproponował, żeby również Prezes do czasu znalezienia kandydata piastował pozycję Wiceprezesa ds. technicznych; dodał, że prof. Butrym powinna zostać Członkiem Zarządu po odejściu ze stanowiska Wiceprezesa ds. humanistycznych.
Ad 2) Zarząd zaakceptował Protokół Sekretarza Generalnego z ostatniego zebrania zarządu, który został wysłany do członków Zarządu przed Zebraniem.
Ad 3) Sprawy wynikające z poprzedniej działalności:
Ad 4 i 5) Sprawozdania i Dyskusja
W sprawozdaniach każdego z członków zarządu, m.inn. Skarbnik poinformowała, że PTNO ma £30960.48p na koncie bieżącym. Skarbnik poinformowała również, że przekazała mgr Ludwikowi Maikowi £1000 wraz z dyplomem za wiele lat pracy dla PTNO. L Maik był bardzo wzruszony tym uznaniem i wyróżnieniem.
Redaktor poinformował, że Rocznik został wysłany wszystkim; dodał, że krytyka o artykule mgr Adama Czerniawskiego napisana przez księdza dr Fokcińskiego z Rzymu nie została opublikowany, bo prawdopodobnie e-mail z ową krytyką zaginął po drodze. Ponadto dodał, że dr Hermaszewska wysłała £60, ale chciała zrezygnować z PTNO; Sekretarz Generalny zaproponował wysłanie listu prosząc, żeby została w gronie członków; Redaktor zobowiązał się, że napisze do niej w tej sprawie.
Sekretarz Generalny spytał, czy powinien dalej dowiadywać się o stan zdrowia prof. Indyk. Zapropoowano wysłać list dziekujący za prace na pozycji Prezesa po ustaleniu stanu zdrowia prof. Indyka. Prezes zaproponował odłożenia decyzji do następnego ZZ.
Ad 6) Sprawy bieżące:
Sekretarz Generalny poprosił, żeby Protokół WZ 2015 został oddany do Redaktora i Biura; Prezes zapowiedział, że stanie się to kiedy tylko Sekretarz WZ skończy Protokół. Redaktor poprosił o biogramy nowych członków; Prezes oświadczył, że je ma i dostarczy Redaktorowi wraz ze ze sprawozdaniem z WZ.
Listy do nowych przyjętych członków witających ich w PTNO zostały wysłane przez Prezesa.
Prezes przekazał Zeszyty Naukowe, seria trzecia, nr 3 od PUNO, Rocznik Stowarzyszenia Naukowców Polaków Litwy i Życie i działalność Prezydenta RP na uchodźstwie Kazimierza Sabbata do biblioteki PTNO; poinformował, że Zeszyty PUNO nie jest publikacją punktowaną, a Rocznik Stowarzyszenia Naukowców Polaków Litwy jest.
Ad 7) Wolne głosy i wnioski:
Skarbnik zaproponowała, żeby wszelkie możliwe komunikaty odnośnie działalności pod egidą PTNO powinnny bć publikowane w witrynie; a Sekretarz Generalny stwierdził, że powinien istnieć formalny plan wykładów wygłaszanych w imieniu PTNO i reprezentujący PTNO; Redaktor zaproponował, że to powinna być decyzja Prezesa, a Sekretarz Generalny dodał, że decyzje takie powinny zapadać na ZZ, jeśli czas na to pozwoli.
Ad 8) Następne Zebrania Zarządu zaproponowano na 1 marca 2016 r. o 17.00 w biurze PAFT-u.